Bilgisayar Çeşitleri Hakkında Kısa Bilgi
Bilgisayarlar, fiziksel ve yazılımsal büyüklüklerine ve kullanım amaçlarına göre sınıflandırılabilir:
a.Ana Bilgisayar
Birçok bilgisayar ile birlikte çalışabilmek üzere tasarlanmış bilgisayarlardır. Ana bilgisayarlar (sunucu bilgisayar -server) kendine bağlı bilgisayarlar arasındaki ilişkiyi sağlar. Bu bilgisayarların boyutları, kapasiteleri ve işlem hızları çok yüksektir.
server
b.Mini Bilgisayar
Mini bilgisayar, çok kullanıcılı bir bilgisayar türüdür. Uygun bir klavye ve ekranla en fazla 100 kişi tarafından aynı anda kullanılabilir. Banka şubelerindeki bilgisayarlar bu tür bilgisayarlara örnek gösterilebilir. Bu bilgisayarlar, istemci mimarisinde çalışmakta olup kişisel amaçlı ve evde kullanılmaz.
c.Ağ (Network) Bilgisayarı
Bir bilgisayar ağına bağlı olarak çalışabilen bilgisayardır. Bu tür bil-gisayarlar tek başlarına çalışmayacakları için kayıt ortamı ve bellek gibi donanım özellikleri sınırlıdır. Donanım ihtiyaçlarının büyük bölümü için sunucu (server) adı verilen ana bilgisayardan yararlanılır.

ç.Kişisel Bilgisayar
Kişisel çalışma imkânının yanında başka bilgisayarlara da bağlanabilecek şekilde düzenlenmiş bilgisayarlardır (Resim 1.2). Bu tür bilgisayarlar, genellikle çalışma yaşamında kullanılır. Kişisel bilgisayarlara PC (personel computer) ve masaüstü bilgisayar da denilmektedir. FATİH Projesi kapsamında okullara dağıtılan akıllı tahtalar da kişisel bilgisayarlardır.

kisisel_bilgisayar

d. Dizüstü Bilgisayar
Kolayca taşınabilecek kadar küçük bilgisayarlardır. Bu bilgisayarların büyüklüğü bir ansiklopedi kadardır. Hatta boyutları bir adres defteri kadar küçük olanlar dahi vardır. Taşınabilir bilgisayarlar, boyut olarak küçüklüklerine karşın, masaüstü bilgisayarların yapabileceği her işi yapabilme özelliğine sahiptir. Günümüzde dizüstü bilgisayardan çok daha küçük boyutlarda olan tablet bilgisayarlarda oldukça yaygınlaşmıştır