Beslenme Yeterli ve Dengeli Beslenme Hakkında Kısa Bilgi

Beslenme Yeterli ve Dengeli Beslenme

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli mik-tarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.
Vücudu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışması için besin ögelerinden olan yağ, karbonhidrat, protein, vitamin ve minerallerden yeterli miktarlarda alınması gerekmektedir. Vücudun tüm besin mad-delerine ihtiyacı vardır. Sadece protein ve karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler gibi önemli besin maddeleri alınmalıdır.

Karbonhidratlar: Alt grupta yer alan ve sıklıkla tüketilmesi gereken gıdalardır. Karbon-hidratlar pirinç, bulgur, makarna gibi tahıllarda bol miktarda bulunur.
Proteinler: Vücudun en etkili kalori yakıcı bölümü olan kas dokusunu güçlendirmek açısından çok önemlidir. Protein et, süt ürünleri ve daha az olarak tahıllarda bulunmaktadır.
Mineraller: Sağlıklı yaşam için gereklidir. Mineraller (kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko vb.) sebze ve meyvelerde bulunur. Hücre korunması ve sağlıklı diş, kemik, cilt yapısı için önemlidir. Minerallerin ayrıca kalp ritmi, kan basıncı, vücuttaki sıvı dengesi gibi daha birçok düzenleyici işlevi vardır.

beslenme priramidi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.