BESLENME ALIŞKANLIKLARI HAKKINDA KISA BİLGİ

BESLENME ALIŞKANLIKLARI HAKKINDA KISA BİLGİ

Doğru beslenmeyi uygulayabilmek için önce bazı alışkanlıkları bırakmak gerekir. Bu alışkanlıklar doğumdan başlayarak çocukluk ve ergenlik dönemlerinde anne, anneanne veya babaannenin birey üzerindeki etkisinden mi kaynaklanıyor?Yoksa okul ve iş hayatının etkileri mi? Belki de reklam sektörünün görsel etkilerinden kaynaklanmış sadece karın doyurma amacı ile yapılan yanlış beslenme alışkanlıkları!

Doğru beslenme alışkanlıkları edinmek için hangi faktörlerin bizleri yanlış beslenmeye ittiğini düşünmeliyiz. Dengeli ve doğru beslenme insanların beyinlerinde oluşmuş yanlış yemek yeme alışkanlıklarından kurtulması ile başlamalıdır. Gıda maddelerinin alımında amaç tokluk hissi olmamalıdır. Tokluk hissi gıda maddelerinin vücuda alınışından 20 dakika sonra beyne ulaşır. Bu zaman içinde alacağınız gıda maddeleri metabolizmanız için fazla olabileceğinden yanlış beslenme dolayısıyla sağlıksız bir vücut meydana gelir. Alınacak gıda maddeleri ağır ağır ve çok çiğnenerek yenilmelidir. Sofradan her zaman tokluk hissi duyulmadan kalkılmalıdır. Üç ana ve iki ara öğün atlanmamalıdır.

Doğru beslenme alışkanlıklarını kazanmanız gerekir. Doğru ve düzenli beslenmenin yanında bedensel egzersizlere de önem verilmelidir. Her insanın vücut özellikleri farklılık gösterdiği için her insanın beslenme düzeni de farklı olacağından bireysel beslenme programları düzenlenmeli ve bir denge içinde hayat boyu devam edilmelidir.

Doğru beslenme alışkanlıklarımızın içinde aşağıda sıralanan önerilere yer vermeliyiz.
• Sabah kahvaltı yapmadan güne başlamak şişmanlığın oluşmasına zemin hazırlamaktır. Ne kadar az zamanınız olursa olsun ister meyve ile veya bir dilim ekmek bir parça peynirle kahvaltı yapılmalıdır. Uyandıktan sonra bir saat içinde kahvaltı yapmanız metabolizmanızın iyi çalışması için gereklidir.
• Sabah kahvaltıda yiyeceğiniz gıda maddelerinin protein, yağ ve karbonhidrat oranlarına dikkat edilmelidir. Kahvaltıda karbonhidrat (ekmek, yulaf) mutlaka alınmalıdır. Bu öğünde alınan karbonhidratlar öğle ve akşam yemeğinden fazla olabilir.
• Kahvaltıda sebze ve meyveye yer verilmelidir.
• Sabahtan akşam yemeğine doğru karbonhidratlarda azalma olması gerekirken sebzelerin miktarı sabahtan akşama doğru artan biçimde alınmalıdır.
• Öğünlerde hayvansal ve bitkisel proteinlere yer verilmelidir.
• Vücudun sıvı ihtiyacı su ile karşılanmalıdır. Sabahtan akşama kadar düzenli bir şekilde 2-3 litre su tüketilmelidir.
• Günlük gıda maddelerinin % 20-30’unun yağlardan oluşması gerekir. Bunların %10’u hayvansal %20’si bitkisel yağlardan alınmalıdır. Yağsız bir beslenme hormonal sistemi bozmakta, bunun sonucunda da karbonhidrata olan istek artmaktadır.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.