Banyo Yapma ve Giyecek Temizliği Hakkında Kısa Bilgi

Banyo Yapma ve Giyecek Temizliği Hakkında Kısa Bilgi
Vücudumuzu saran deri, bazı atıkların ve bir miktar suyun ter yoluyla vücuttan atılmasını sağlar. Vücudu mikroorganizmalardan korur ve ultraviyole ışınların etkisiyle D vitamini oluşmasını sağlar. Ayrıca vücut sıcaklığının ayarlanmasında da etkilidir.
Derinin görevlerini yerine getirebilmesi için temizliğinin yapılması gerekmektedir. Temizliği yapılmayan deri üzerinde yer alan gözenekler toz, kir, deri kalıntılarıyla tıkanır. Bu durum deri sağlığının bozulmasına neden olabilir. Deri temizliği hem deri sağlığını korumak hem de hastalıklardan korunmak için önemlidir.

Deri haftada en az 2-3 kez banyo yapılarak temizlenir. Banyo yapılırken suyun sıcaklığı ortalama 33-38 oC olmalı, sabun ve banyo lifi kullanılmalıdır.

Banyo yapılacak yerlerin temizliği sağlık açısından önemlidir. Umumi hamamlar kullanılacağı zaman yıkanılan yer iyice temizlenmelidir. Hijyen kurallarına evde banyo yaparken de dikkat etmek gerekmektedir. Deri, sabunlu lifle ovularak kirlerden arındırılmalıdır. Banyo sırasında kullanılan suyun kurna ya da kovadan alınarak ya da duş şeklinde akıtılarak kullanılması uygundur. Banyo sırasında kullanılan havlu, terlik, kese kişiye özgü olmalı, banyo yapılan mekan ve kullanılan eşyalar temiz olmalıdır. Çünkü ortak kullanılan eşyaların temizliğine dikkat edilmediğinde bazı enfeksiyon hastalıklar kişilere bulaşabilir.

Banyo yapıldıktan sonra giyilen kıyafetlerin yıkanmış ve ütülü olmalısı gerekmektedir. İç çamaşırları sağlık açısından pamuklu olmalıdır. İç çamaşırlarını sık sık değiştirmek gerekmektedir. Çünkü “kirli” çamaşırlar vücut hijyenini bozar. Bu nedenle çamaşırlar cildi tahriş etmeyecek malzemelerle yıkanarak ütülenmelidir. İç çamaşırların kaynatılması, makinada yüksek sıcaklıkta yıkanması, çamaşır suyu kullanılması ya da yük¬sek sıcaklıkta ütülenmesi mikroplardan arındırmada etkili yöntemlerdir.

Yatarken giyilen kıyafetler, yatak takımı ( çarşaf, nevresim, yastık kılıfı ) sık yıkanmalı ve ütülenmelidir.

Yatarken giyilen kıyafetler vücudu sıkmayan bol ve rahat olmalıdır.

banyo_yapma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.