Bağımlılık ve Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar

Bağımlılık ve Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar

Bağımlılık, kişinin maddeyi keyif verici etkisine bağlı olarak alma arzusu, bu arzunun zamanla irade dışına çıkması ve maddeyi sürekli alma isteğidir.
Herhangi bir maddeye bağımlı olarak yaşayan kişinin günlük yaşamı diğerlerine göre farklıdır. Çünkü çoğu zaman madde kullanımına bağlı olarak bağımlı olan kişinin yaşamını bağımlılık yapan maddeye göre düzenlediği görülmektedir. Bağımlılık yapan maddeler iki çeşittir. Bunlardan ilki hastalıkların tedavisinde kullanılan amfematin, morfin gibi maddelerdir. İkincisi ise tedavi değeri olmayan esrar, solventler gibi maddelerdir. Bu maddelerin kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan iki temel kavram vardır. Bunlar psikolojik bağımlılık diğeri ise fiziksel bağımlılıktır.

Psikolojik bağımlılık diğer adlandırmasıyla tiryakilik temelde doyum sağlama hislerine dayanır. Yani maddenin kullanılmamasıyla ortaya çıkacak rahatsızlığı önlemek ve daha önce elde edilen doyuma ulaşmak amacıyla madde alma isteği duyulur. Bu durum psikolojik bağımlılığı ortaya çıkarır.

Fiziksel bağımlılık ise maddeye vücudun alışması yani maddenin varlığına karşı duyulan fizyolojik bir ihtiyaçtır. Kişinin vücudu maddenin sürekli kullanılmasından dolayı maddeye karşı bir adaptasyon (uyum) geliştirir. Bu madde alınmadığı zaman ise bazı belirtiler ortaya çıkar. Çünkü vücut normal fonksiyonlarını yürütebilmek için bu maddeye gereksinim duymaya başlar.

Tolerans gelişimi, küçük dozlarda madde kullanımına bağlı olarak kişinin bedeninde ortaya çıkan etkiyi yakalayabilmek için maddenin dozunu zaman içerisinde artırma gereksinimidir.

Yoksunluk sendromu madde kullanımının bırakılmasına, etkisinin başka bir madde tarafından engellenmesine ya da madde miktarının azaltılmasına bağlı olarak vücutta bazı fizyolojik etkilerin ortaya çıkması durumudur.

Yoksunluk sendromu sonucunda kişide bazı rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bunlar; davranış bozuklukları, çarpıntı, huzursuzluk, unutkanlık, terleme, ateş, burun akıntısı, göz bebeklerinde büyüme, sara nöbetine benzer nöbetler, koma vb. dir.

Madde kullanımı doğrudan merkezi sinir sistemini etkiler. Madde kullanımına bağlı olarak kişi sürekli bu maddeye ihtiyaç duyar ve maddenin sürekli alınıp alınmamasından kaynaklı bir takım sıkıntılar yaşar. Bu sıkıntıların yaşandığı anlarda tolerans gelişimi ve yoksunluk kavramları ortaya çıkar. Kişilerde karşılaşılan yoksunluk durumları bazen ölümle de sonuçlanabilir.

bagimlilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.