Atatürk Orman Çiftliğinin Kuruluş Hikayesi

Atatürk Orman Çiftliğinin Kuruluş Hikayesi

Atatürk, modern tarımı geliştirmek istiyordu. Bu amaçla 1925 yılının ilkbaharında, ülkenin tanınmış tarımcılarını köşke çağırttı. Ankara civarında modern bir çiftlik kurmak istediğini ve uygun bir arazi bulmaları emrini verdi. Atatürk, Orman Çiftliği’nin şimdiki yerini seçtiği zaman, arazinin verim durumu hakkında yerli ve yabancı uzmanların görüşünü istemişti. Davet edilen uzmanların verdikleri raporlar içinde bu topraklar üzerinde herhangi bir tarım faaliyetinin yapılamayacağını iddia edenleroldu. Çiftlik için ağacın bile yetişmediği bir yeri tercih
eden Atatürk, Türk tarımına örnek olacak olan Orman Çiftliği’nin kuruluş çalışmalarıyla yakından ilgilendi. Bizzat çalışmalarını yönettiği ve ülke tarımına örnek olacak Gazi Orman Çiftliği’ni kurmak üzere çalışmaları başlattı. Atatürk, Orman Çiftliği’ni kurarak ülke çiftçisine uygulamalı eğitim alabilecekleri bir tarım alanı oluşturdu. Bu sayede modern tarım tekniklerinin ilk örneklerini Türkiye tarımına hediye etti. Atatürk, tarımı geliştirmek amacıyla Tarım Kredi Kooperatiflerini ve Devlet Üretme Çiftliklerini kurdu. Topraksız köylülere toprak dağıtmak amacıyla toprak reformunu başlattı.
Atatürk, 1937’de bütün tesis, hayvan varlığı ve demirbaşları ile beraber tasarrufu Orman Çiftliği ile birlikte diğer çiftliklerini hazineye bağışladı. Atatürk Orman Çiftliği, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olarakfaaliyetlerini sürdürmektedir.

ataturk-orman-ciftliginde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.