ASELSAN Petrol Boru Hatlarının Güvenliği Projesi’ne Katılıyor

ASELSAN Petrol Boru Hatlarının Güvenliği Projesi’ne Katılıyor

ASELSAN, insansız hava aracı sistemleri alanında lider AeroVironment ve ALTOY firmaları ile Kuzey Amerika petrol boru hatlarında insansız hava aracı sistemi bazlı bilgi hizmetleri sunmak için işbirliği başlattı.

AeroVironment (AV) firmasının Alaska’da yapılan sondaj çalışmalarının daha emniyetli, verimli ve etkin bir şekilde yürütebilmesi için geliştirdiği mini insansız hava aracı sistemi, elektro-optik kamera veya LİDAR (Light Detection and Ranging) yardımıyla topladığı görüntüleri kullanarak üç boyutlu harita ve coğrafi bilgi sistemi oluşturacak. AV firmasının söz konusu çözümü kapsamında kullanılacak LİDAR (lazer ile çalışan hassas mesafe ölçme sensörü) sistemi ise ASELSAN tarafından sağlandı.

Alaska’daki Prudho Körfezi’nde kullanılacak olan bu sistem, petrol sahalarının hassas hacimsel ölçümleri ve topoğrafik analizleri de dahil olmak üzere yollar, paletler, boru hatları gibi yüzey bilgilerinin üç boyutlu bilgisayar modellerinin oluşturulmasına yönelik görüntüler ve sayısal veri sağlayacak.

ASELSAN ile AeroVironment arasında sivil ve askeri aviyonik, elektronik ve elektro-optik sistemler ile algılayıcılar ve haberleşme sistemleri konularında planlanan işbirliği kapsamında imzalanmış
bir “Mutabakat Muhtırası” bulunuyor. ABD’de düzenlenen tören ile anlaşmanın kapsamı güvenlik ve enerji sistemlerini de içerecek şekilde genişletildi.
Bu muhtıra ile AV ürünü Global Observer Yüksek İrtifa İnsansız Hava Aracı Sistemi için istihbarat, keşif ve gözetleme amacıyla ihtiyaç duyulan sensörler, elektro-optik kameralar, aviyonik sistemler ve haberleşme sistemleri alanında
ASELSAN ile AV işbirliği yapacak. ALTOY
ve AV firmaları, güvenlik sistemleri kapsamında özellikle boru hattı güvenliğine yönelik Mini İnsansız Hava Aracı Sistemi kullanımını içeren bir çözüm üzerinde çalışıyor. Ayrıca ASELSAN’ın geliştirmekte olduğu ulaşım ve elektrikli araç sistemlerinde kullanılacak ileri teknoloji yakıt sistemleri konusunda da ortak çalışma yapılacak.

aselsan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.