Antep Maraş ve Urfa illeri ünvanlarını nasıl almıştır hakkında kısa bilgi

Antep Maraş ve Urfa illeri ünvanlarını nasıl almıştır hakkında kısa bilgi

Ülkemizde Gazi Antep, Kahraman Maraş ve Şanlı Urfa illeri unvanları sonradan almışlardır. Bu unvanlar kanun ile verilmiştir. Bu illerin eski isimleri yalnızca Antep, Maraş ve Urfa’dır. Bu illerin kurtuluş mücadelesinde sergiledikleri olağan üstü kahramanlık sonucunda Gazi, Şanlı ve Kahraman unvanları verilmiştir.
Gazi Antep
Bu şehir I. Dünya Savaşının ardından kuşatılmıştır. Ancak burada yaşayan halk ordudan yardım dahi almadan kendi güçleri ve azimleri ile Fransızları topraklarından kovmuşlardır. Kurtuluş mücadelesi sonrası Atatürk bu kahramanlığa kayıtsız kalmamış ve meclise bu ile Gazi unvanı verilmesini önermiş ve kabul edilmiştir. 1921 senesinde Antep, Gazi unvanını alarak Gazi Antep olmuştur.
Kahraman Maraş
Buranın hikayesi de tıpkı Gazi Antep gibidir. I. Dünya savaşı esnasında işgale uğrayan Maraş topraklarındaki halk kendi iradesiyle düşmanı kovmuştur. 1925 senesinde Meclis şehre İstiklal Madalyası iletmiştir.7 Şubat 1973’te ise Kahraman unvanını şehre takdim etmiştir.
Şanlı Urfa
Şanlı Urfa ilk olarak İngilizlerin kuşatmasında kalmıştır. Oradan İngilizlerin çekilmesiyle birlikte bu sefer Fransızların işgali altında kalmışlardır. Bu durumdan bıkan halk ise Urfa Müdafaa- i Hukuk Cemiyeti kurmuştur. Bu cemiyet ile birlikte güç toplayarak düşmanla mücadele etmişlerdir. Ordudan hiç yarım gelmemiştir. Çünkü eğer Türk askeri oraya gelseydi Fransa ile resmi savaş çıkacaktı. Bu anlamda tek başına mücadele eden cemiyet ve halk düşmanı topraklarından kovmuştur. 12 Haziran 1984’te ise şehre Şanlı unvanı verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.