Allah’a Şükür İfadesini Nerelerde Nasıl Kullanırız?

Allah’a Şükür İfadesini Nerelerde Nasıl Kullanırız?

Günlük konuşmalarımızda sıkça kullandığımız dinî ifadelerden biri de “Allaha şükür.”dür. Bu ifade “Elhamdülillah.”, “Hamdolsun.”, “Çok şükür.”, “Allah’a şükürler olsun.” gibi çeşitli şekillerde kullanılır.

Şükür, verdiği nimetler için Allah’a teşekkür etmektir (2. Fotoğraf). “Hamdolsun.” ya da “Elham­dülillah.” gibi sözlerle de Allah’a teşekkürümüzü bildiririz. Bir başarımız kutlandığında, bir ikram yapıldığında ya da sağlığımızın nasıl olduğu sorul­duğunda bu teşekkür ifadelerinden birini kullanırız.

Örneğin, bir bardak su içtikten sonra “Allah’ım, sana şükürler olsun.” veya “Elhamdülillah.” deriz.

Allah, Kur’an-ı Kerim’de, verdiği nimetler için kendisine şükretmemizi istemektedir. Konuyla ilgili bir ayette şöyle buyurmaktadır: “…Bana şükredin, sakın nankörlük etmeyin.”1 Bir başka ayette ise “…Eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım.. .”2 buyurarak şükredenleri ödüllendireceğini vurgulamaktadır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)3 de “İnsanlara teşekkür etmeyi bilmeyen, Allah’a da şükredemez.”4 buyurarak insanlara yaptıkları iyilikler, Allah’a da verdiği nimetler için teşekkür etmemizi istemiştir.

1. Bakara suresi, 152. ayet.
2. İbrahim suresi, 7. ayet.
3. “s.a.v.”, Peygamberimizin adı anıldığı zaman söylenen dua
cümlesinin kısaltılmış şeklidir. “Sallallâhü aleyhi ve sellem.” şeklinde okunur. “Allah’ın övgüsü ve selamı ona olsun.” anlamındadır. 4. Ebu Davud, Sünen, Edep, 11.

 

allaha-sukur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.