Abdest ve Boy Abdesti (Gusül) Hakkında Kısa Bilgi

Abdest, Boy Abdesti (Gusül)
Abdest, belirli yerleri usulüne uygun olarak yıkamak ve başı mesh etmek suretiyle yapılan temizlik niteliğinde bir ibadettir. Abdest namazın hazırlık şartlarındandır. Abdestin gerekliliği Kur’an’da şöyle ifade edilmiştir: “Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı mesh edip topuklara kadar ayak-larınızı da yıkayın…”3 Abdestsiz olarak namaz kılınamayacağı gibi, Kâbe de tavaf edilemez.
1 Ankebût suresi, 45. ayet.
2 Bakara suresi, 222. ayet.
3 Mâide suresi, 6. ayet.
4 Müslim, Tahâret, 35.
Hz. Muhammed, “Ümmetim kıyamet gününde, abdest dolayısıyla yüzleri ve ayakları nurlu olarak gelecektir. O hâlde sizden hanginiz nurunu artırabilirse bunu hemen yapsın.”4 buyurarak abdestin önemine dikkat çekmiştir.

Abdestin dört farzı vardır. Bunlar; yüzü yıkamak, kolları dirseklere kadar yıkamak, ba­şın dörtte birini ıslak elle mesh etmek ve ayak­ları yıkamaktır.

Boy abdesti, ağzı ve burnu suyla temiz­lemek ve bütün bedeni, hiç kuru yer bırakmak­sızın yıkamaktır. Bu yıkanma şekline gusül de denir.
Akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış her Müslümanın bazı özel durumlarda boy abdesti alması Allah’ın kesin bir emridir. Kur’an-ı Kerim’de bu emir şöyle ifade edilmiştir: “…Eğer cünüp oldu­nuz ise boy abdesti alın…”1 Boy abdestini gerektiren özel durumlar, cünüplük ile kadınlarda âdet ve lohusalık hâlinin son bulmasıdır. Gerekli durumlarda boy abdesti almayan bir Müslüman namaz kılamaz, Kâbe’yi tavaf edemez.

Peygamberimiz, sık sık boy abdesti almayı öğütlemiştir. Özellikle cuma ve bayram gibi özel gün­lerde boy abdesti almak sünnettir.

Boy abdesti şu şekilde alınır: Eûzü-besmele çe­kilir. “Niyet ettim Allah rızası için boy abdesti alma­ya.” denir. Namaz abdesti gibi abdest alınır. Daha son­ra bütün beden, kuru yer kalmayacak şekilde yıkanır.

abdest-alinisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.